16th February 2020 | Wanaka, Otago, New Zealand

New Zealand Secondary Schools Triathlon Champs (2020)

Intermediate Individuals

Pos Cat Name Club Gun Time
1 U13 OLLI AITKEN (#30) Medbury School 00:24:11
2 U13 JOSHUA ROWE (#28) Cambridge High School 00:24:15
3 U13 HENRY SPEEDY (#32) Huntley School 00:24:28
Pos Cat Name Club Gun Time
1 U13 CAOILINN GRAY (#53) Cambridge Middle School 00:23:57
2 U13 HAYLEY CORNWALL (#46) Palmerston North Girls High School 00:24:24
3 U13 SOPHIE WEBBER (#43) Taupo Nui a tia College 00:24:31

U14 Individuals

Pos Cat Name Club Gun Time
1 Boys U14 LUCAS REED (#56) Palmerston North Boys High School 00:36:40
2 Boys U14 ART AITKEN (#65) Christ's College 00:37:42
3 Boys U14 FINN MACKENZIE (#68) Marlborough Boys College 00:38:47
Pos Cat Name Club Gun Time
1 Girls U14 LILY GREENWOOD (#73) Rangi Ruru Girls' School 00:39:23
2 Girls U14 LUCY MCLEAN (#72) Palmerston North Girls High School 00:40:37
3 Girls U14 JESSIE COXON (#69) Palmerston North Girls High School 00:41:34

U16 Individuals

Pos Cat Name Club Gun Time
1 Boys U16 QUADE MCLACHLAN (#87) Rangiora High School 00:33:05
2 Boys U16 MATTHEW NEY (#88) Gisborne Boys High School 00:34:22
3 Boys U16 HUNTER GIBSON (#94) Whanganui Collegiate School 00:34:37
Pos Cat Name Club Gun Time
1 Girls U16 MORGAN FLANAGAN (#128) Cashmere High School 00:37:05
2 Girls U16 SOPHIE SPENCER (#108) St Kentigern College 00:37:21
3 Girls U16 HANNAH PROSSER (#126) Mount Aspiring College 00:37:29

U16 Teams

Pos Cat Name Club Gun Time
1 U16 JAMES HARGEST COLLEGE GOLD (#208) James Hargest College 00:32:43
2 U16 OBHS BLUE (#212) Otago Boys High School 00:33:04
3 U16 WAITAKI BOYS' (#206) Waitaki Boys' High School 00:41:17
Pos Cat Name Club Gun Time
1 U16 JAMES HARGEST COLLEGE BLACK (#209) James Hargest College 00:39:37
2 U16 THE TRIFECTAS (#207) Mount Aspiring College 00:40:02
3 U16 COLUMBA JUNIOR DOVES (#204) Columba College 00:40:22

U19 Individuals

Pos Cat Name Club Gun Time
1 Boys U19 OLIVER LARCOMBE (#144) St Paul's Collegiate School 00:46:02
2 Boys U19 IVAN ABELE (#150) Taupo Nui a tia College 00:46:29
3 Boys U19 JAMES CORBETT (#138) St Peter's Cambridge 00:47:01
Pos Cat Name Club Gun Time
1 Girls U19 CHARLI MILLER (#164) St Peter's Cambridge 00:53:20
2 Girls U19 GEORGIA PROSSER (#172) Mount Aspiring College 00:54:47
3 Girls U19 LUCY FARRELL (#170) Waikato Diocesan School for Girls 00:55:11

U19 Teams

Pos Cat Name Club Gun Time
1 U19 LAURIES TEAM (#205) Mount Aspiring College 00:49:25
2 U19 CENTRAL SOUTHLAND COLLEGE 1 (#202) Central Southland College 00:53:27
Pos Cat Name Club Gun Time
1 U19 WAITAKI GIRLS HIGH SCHOOL (#213) Waitaki Girls High School 01:00:02
Pos Cat Name Club Gun Time
1 U19 CROMWELL COLLEGE SENIOR (#215) Cromwell College 01:01:34

U14 Tag Team Relay

Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam PNGH AND PNBH U14 (#1008) 00:53:46

U16 Tag Team Relay

Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam BARADENE RED (#1021) 01:10:22
2 ChampTeam BARADENE GOLD (#1022) 01:13:32
Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam MSK MIXED (#1000) 01:04:29
2 ChampTeam CAMBRIDGE BLUE (#1006) 01:07:51
3 ChampTeam MAC U16 TEAM A (#1014) 01:09:48

U19 Tag Team Relay

Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam CHUNFOG (#1029) 00:58:23
2 ChampTeam MBC (#1012) 01:04:57
3 ChampTeam AUCKLAND GRAMMAR (#1030) 01:06:49
Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam MOUNT ASPIRING COLLEGE (#1013) 01:03:05
2 ChampTeam ST PAUL'S COLLEGIATE-WAIKATO DIO (#1015) 01:04:06
3 ChampTeam SAINT KENTIGERN COLLEGE (#1010) 01:06:23

Intermediate Tag Team Relay

Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam MEDBURY BLACK (#1007) 01:01:29
2 ChampTeam MEDBURY RED (#1011) 01:06:50
Pos Cat Name Gun Time
1 ChampTeam MEDBURY/CUST (#1002) 00:56:47
2 ChampTeam HUNTLEY (#1025) 00:57:18
3 ChampTeam HUNTLEY PNIMS (#1026) 01:00:32