27th March 2022 | New Plymouth, Taranaki, New Zealand

Tri Taranaki Festival (2022)

Sprint Triathlon

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 HENRY MCMECKING (#4002) 01:01:46 00:11:16 00:00:44 00:32:24 00:00:26 00:16:54
2 16-19 IVAN ABELE (#4003) 01:02:43 00:10:59 00:00:47 00:32:37 00:00:31 00:17:48
3 16-19 LUKE KUGGELEIJN (#4000) 01:03:22 00:10:33 00:00:48 00:34:14 00:00:27 00:17:18
Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 16-19 SOPHIE SPENCER (#4001) 01:09:43 00:12:08 00:00:48 00:36:26 00:00:33 00:19:46
2 25-29 HANNAH GUMBLEY (#5035) 01:14:34 00:13:54 00:01:23 00:38:06 00:00:41 00:20:28
3 16-19 OLIVIA ROONEY (#4024) 01:14:50 00:13:47 00:01:02 00:38:49 00:00:32 00:20:38

Taranaki Tri-er

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 All Ages REGAN CLARKE (#1055) 00:37:05 00:04:05 00:01:18 00:21:24 00:00:28 00:09:48
2 All Ages MASON COSTER (#1050) 00:45:32 00:03:52 00:03:21 00:25:20 00:00:35 00:12:21
Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 All Ages BEATRICE STEWART (#1061) 00:36:49 00:04:09 00:01:57 00:19:45 00:00:32 00:10:24
2 All Ages CHARLIE PICKERING (#1052) 00:39:49 00:04:11 00:02:01 00:22:31 00:00:29 00:10:34
3 All Ages TEAM BELLA GODGE (#1065) 00:42:23 00:03:56 00:00:52 00:26:07 00:00:29 00:10:57

Schools U12/U13 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U13 GWILYM JONES (#1021) HILLVIEW CHRISTIAN SCHOOL 00:23:53 00:03:06 00:00:47 00:11:54 00:00:27 00:07:38
2 U13 FILIP MARTIN (#1003) Palmerston North Boys High School 00:24:23 00:02:59 00:00:49 00:11:30 00:00:27 00:08:34
3 U13 KIAN WESTON (#1009) Taupo Intermediate 00:25:13 00:03:12 00:00:50 00:12:00 00:00:30 00:08:39
Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U13 SOPHIE LAMPE (#1002) Hinds 00:25:46 00:03:39 00:00:54 00:13:01 00:00:21 00:07:50
2 U12 OLIVIA SHEPHERD (#1010) Taupo Intermediate School 00:26:35 00:03:18 00:00:50 00:12:54 00:00:41 00:08:49
3 U13 SARAH ADDENBROOKE (#1004) Feilding High School 00:26:58 00:03:25 00:00:43 00:13:01 00:00:34 00:09:14

Schools U14 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U14 SILAS JONES (#2016) Cashmere High School 00:39:41 00:07:03 00:01:01 00:19:20 00:00:40 00:11:35
2 U14 JYDE LOW (#2004) St Johns College Hastings 00:40:01 00:06:17 00:01:03 00:19:46 00:00:39 00:12:14
3 U14 OLI BARNETT (#2011) Taupo Nui A Tia 00:40:03 00:06:23 00:00:53 00:19:55 00:00:42 00:12:08
Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U14 NEVE MCKENZIE (#2005) Marlborough Girls College 00:41:13 00:06:07 00:00:54 00:20:52 00:00:36 00:12:42
2 U14 DOROTHY ANDERSON (#2029) St Kentigern College 00:42:20 00:06:39 00:00:56 00:20:44 00:00:35 00:13:24
3 U14 MILA LAARAKKERS (#2007) Kaipara College 00:42:59 00:06:33 00:01:00 00:20:49 00:00:42 00:13:53

Schools U14 Teams

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 All Ages WCS U14 BOYS (#2021) Whanganui Collegiate School 00:46:37 00:06:51 00:00:53 00:25:21 00:00:35 00:12:55

Schools U16 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U16 COEN ANDERSON (#3044) St Kentigern College 00:34:55 00:04:52 00:00:48 00:18:08 00:00:28 00:10:36
2 U16 FINNLEY OLIVER (#3028) Mount Maunganui College 00:35:17 00:04:57 00:00:55 00:18:28 00:00:30 00:10:26
3 U16 LUCAS REED (#3009) Palmerston North Boys High School 00:35:55 00:04:55 00:00:49 00:18:45 00:00:26 00:10:58
Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U16 RENEE CAREY (#3017) St Paul's Collegiate 00:40:08 00:05:39 00:00:57 00:21:05 00:00:24 00:12:01
2 U16 CHARLOTTE CHILES (#3007) RANGI RURU GIRLS' SCHOOL 00:40:33 00:05:49 00:01:02 00:21:01 00:00:34 00:12:06
3 U16 HAYLEY CORNWALL (#3037) Palmerston North Girls High School 00:40:56 00:05:45 00:00:42 00:20:48 00:00:36 00:13:03

Schools U19 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U19 RYAN MARFELL (#4039) Marlborough Boys College 01:07:42 00:12:53 00:01:00 00:34:52 00:00:36 00:18:18
2 U19 JACOB D'ATH (#4012) Cambridge High School 01:07:56 00:13:16 00:00:47 00:34:40 00:00:26 00:18:45
3 U19 REEVE DOONEY (#4018) Taradale High School 01:08:10 00:13:28 00:00:58 00:34:18 00:00:36 00:18:49
Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 U19 OLIVIA ROONEY (#4024) Saint Kentigern College 01:14:50 00:13:47 00:01:02 00:38:49 00:00:32 00:20:38
2 U19 CHARLOTTE BROWN (#4014) Waitakere college 01:15:09 00:12:42 00:00:54 00:39:27 00:00:31 00:21:34
3 U19 ISABELLE BANNISTER (#4028) Saint Kentigern College 01:15:11 00:12:43 00:00:57 00:39:07 00:00:42 00:21:40

Schools U19 Teams

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 All Ages HAMILTON BOYS HIGH SCHOOL RED (#4020) Hamilton Boys High School 01:03:21 00:10:43 00:00:53 00:33:03 00:00:28 00:18:12
2 All Ages HAMILTON BOYS HIGH SCHOOL BLUE (#4021) Hamilton Boys High School 01:08:45 00:11:15 00:00:41 00:38:53 00:00:28 00:17:25
3 All Ages WCS U19 BOYS (#4031) Whanganui Collegiate School 01:10:06 00:11:20 00:00:46 00:39:47 00:00:32 00:17:39

TSSSA

Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 All Ages ARLO JORDAN (#3082) NPBHS 00:44:10 00:05:55 00:02:31 00:22:11 00:00:28 00:13:03
2 All Ages NOAH LASH (#3070) Francis Douglas Memorial College 00:44:28 00:07:18 00:01:21 00:21:53 00:00:34 00:13:21
3 All Ages HAMISH SORENSON (#3080) Francis Douglas Memorial College 00:46:47 00:06:53 00:01:42 00:22:55 00:00:47 00:14:27
Pos Cat Name School Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 All Ages KAYLEE HUNGER (#3056) New Plymouth Girls' High School 00:49:37 00:06:38 00:01:48 00:25:52 00:01:10 00:14:07
2 All Ages SOPHIE MUGGERIDGE (#3058) New Plymouth Girls' High School 00:54:17 00:06:36 00:01:42 00:28:24 00:00:41 00:16:53
3 All Ages TEESHA PENNINGTON (#3057) New Plymouth Girls' High School 00:59:35 00:09:14 00:02:27 00:30:20 00:00:49 00:16:43

Elite Men

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Elite Men HAYDEN WILDE (#1) 00:59:36 00:09:59 00:00:43 00:33:31 00:00:26 00:14:55
2 Elite Men TAYLER REID (#2) 01:01:22 00:09:58 00:00:43 00:34:23 00:00:24 00:15:51
3 Elite Men DYLAN MCCULLOUGH (#5) 01:02:12 00:09:50 00:00:43 00:34:31 00:00:25 00:16:41

Elite Women

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Elite Women NICOLE VAN DER KAAY (#21) 01:08:15 00:11:00 00:00:44 00:39:14 00:00:25 00:16:49
2 Elite Women ANDREA HANSEN (#24) 01:08:40 00:11:23 00:00:46 00:38:51 00:00:26 00:17:12
3 Elite Women EVA GOODISSON (#28) 01:08:47 00:11:05 00:00:45 00:39:10 00:00:25 00:17:20

Junior Men Continental Cup

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Junior Men HENRY MCMECKING (#9) 01:01:46 00:11:16 00:00:44 00:32:24 00:00:26 00:16:54
2 Junior Men IVAN ABELE (#7) 01:02:43 00:10:59 00:00:47 00:32:37 00:00:31 00:17:48
3 Junior Men LUKE KUGGELEIJN (#6) 01:03:22 00:10:33 00:00:48 00:34:14 00:00:27 00:17:18

Junior Women Continental Cup

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Junior Women SOPHIE SPENCER (#23) 01:09:43 00:12:08 00:00:48 00:36:26 00:00:33 00:19:46
2 Junior Women CHARLOTTE BROWN (#21) 01:15:09 00:12:42 00:00:54 00:39:27 00:00:31 00:21:34
3 Junior Women LOLA BRYSON-BOE (#24) 01:15:14 00:14:02 00:00:57 00:38:52 00:00:34 00:20:47

Para Triathlon

Pos Cat Name Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 PTVI MARIA WILLIAMS (#3120) 01:44:13 00:23:21 00:02:04 00:51:57 00:00:40 00:26:09
2 PTS4 SHARON DAGG (#3119) 01:48:25 00:26:29 00:02:01 00:47:53 00:00:37 00:31:24