28th March 2021 | New Plymouth, Taranaki, New Zealand

Tri Taranaki Festival (2021)

Sprint Triathlon

Pos Cat Name Gun Time
1 Open HAYDEN WILDE (#1032) 00:55:30
2 Open TAYLER REID (#1033) 00:56:22
3 20-24 DAVID MARTIN (#1030) 00:57:25
Pos Cat Name Gun Time
1 30-34 REBECCA SPENCE (#1116) 01:03:47
2 Open SIMONE ACKERMANN (#1138) 01:04:56
3 Open HANNAH KNIGHTON (#1107) 01:05:42

Taranaki Tri-er

Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages KONA KELLY (#1003) 00:40:58
2 All Ages JECK ICARO (#1005) 00:41:17
3 All Ages PATRICK CASTRENCE (#1009) 00:43:14
Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages TRUDY DERBYSHIRE (#1001) 00:37:54
2 All Ages COURTNEY COSTER (#1002) 00:41:25
3 All Ages SARAH JOWSEY (#1000) 00:41:59

Schools U12/U13 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time
1 U13 SILAS JONES (#1320) Hillview 00:25:21
2 U13 DARDY HARRINGTON (#1317) The Cathedral Grammar School 00:25:27
3 U13 KYRAN MOYLE (#1337) Auckland Grammar School 00:25:39
Pos Cat Name School Gun Time
1 U13 NEVE MCKENZIE (#1302) Bohally Intermediate 00:25:43
2 U13 TAYLA CORNWALL (#1307) Palmerston North Intermediate 00:26:23
3 U13 ELIANA BROWN (#1304) Awatapu College 00:26:36

Schools U12/U13 Teams

Results are not yet available for Schools U12/U13 Teams. Please check back later.

Schools U14 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 OLI AITKEN (#1415) Christ's College 00:37:26
2 U14 ALEC BALL (#1422) Feilding High School 00:37:48
3 U14 XAVIER CHRISTIE (#1429) Trident High School 00:38:13
Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 HAYLEY CORNWALL (#1408) Palmerston North Girls High School 00:38:50
2 U14 POPPY RAE-MCGREGAR (#1451) PARAPARAUMU COLLAGE 00:39:38
3 U14 SOPHIE WEBBER (#1404) Woodford House 00:39:54

Schools U14 Teams

Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 WCS U14 BOYS (#1441) 00:46:18
Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 TNT MAGIC (#1445) 00:41:08
2 U14 STARBURSTS (#1442) 00:45:51

Schools U16 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 MATTHEW NEY (#1637) Gisborne Boys High School 00:33:11
2 U16 BENJAMIN AIREY (#1638) Lincoln High School 00:33:22
3 U16 CAMERON MAUNDER (#1636) Westlake Boys 00:33:31
Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 LULU JOHNSON (#1611) Mount Maunganui College 00:37:57
2 U16 RENEE CAREY (#1606) Mount maunganui collage 00:38:25
3 U16 KENNEDY TAYLOR (#1650) Southland Girls High School 00:38:35

Schools U16 Teams

Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 WCS U16 BOYS 1 (#1645) 00:33:33
2 U16 WCS U16 BOYS 2 (#1646) 00:36:23
3 U16 WAITAKI (#1643) 00:37:22
Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 WCS U16 GIRLS 1 (#1647) 00:38:09
2 U16 ST PETER'S U16 GIRLS (#1649) 00:38:18
3 U16 WCS U16 GIRLS 2 (#1648) 00:43:06

Schools U19 Individuals

Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 OLIVER LARCOMBE (#1919) St Paul's Collegiate School 00:59:56
2 U19 HENRY MCMECKING (#1931) Cashmere High School 01:02:19
3 U19 IVAN ABELE (#1934) Taupo-nui-a-Tia College 01:04:50
Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 SOPHIE SPENCER (#1905) Saint Kentigern College 01:08:38
2 U19 HANNAH PROSSER (#1950) Mt Aspiring College 01:10:16
3 U19 MORGAN FLANAGAN (#1903) Cashmere High School 01:11:18

Schools U19 Teams

Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 WCS U19 BOYS 1 (#1937) 01:08:23
2 U19 HAMILTON BOYS HIGH SCHOOL B (#1947) 01:09:18
Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 WCS U19 GIRLS 1 (#1938) 01:18:29
2 U19 WAIKATO DIOCESAN SCHOOL FOR GIRLS (#1940) 01:20:08
3 U19 WCS U19 GIRLS 2 (#1939) 01:23:30

U12/U13 Team Tag Relay

Pos Cat Name School Gun Time
1 U13 4P Champ HUNTLEY/PNINS (#132) 01:08:16
2 U13 4P Champ MEDBURY RED (#103) 01:11:55
3 U13 4P Champ MEDBURY BLUE (#102) 01:14:21
Pos Cat Name School Gun Time
1 U12 4P Champ HILLVIEW INTERMEDIATE MIXED (#100) 01:06:38
2 U13 4P Non Champ ELIANA TEAM (#149) AMPP 01:09:54
3 U13 4P Non Champ MAAD MIXERS (#104) 01:10:05

U14 Team Tag Relay

Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 4P Champ SACRED HEART COLLEGE (#106) 01:07:58
Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 4P Champ FRESH OFF THE COUCH (#108) 01:12:38
Pos Cat Name School Gun Time
1 U14 4P Champ CHCH GIRLS' AND CHRISTS' COLLEGE (#138) 01:04:35
2 U14 4P Champ PNGHS/PNBHS U14 MIXED (#107) 01:04:43
3 U14 4P Champ WCS U14 TEAM RELAY MIXED (#110) 01:09:33

U16 Team Tag Relay

Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 4P Non Champ CANTERBURY CRUSHERS (#113) 01:25:26
2 U16 4P Champ WAITAKI BOYS (#114) 01:30:22
Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 4P Champ BARADENE (#135) 01:34:18
2 U16 4P Champ PNGHS U16 GIRLS (#118) 01:35:34
3 U16 4P Champ ST PETER'S CAMBRIDGE U16 FEMALE (#125) 01:37:32
Pos Cat Name School Gun Time
1 U16 4P Non Champ ART AITKEN MIXED TEAM (#117) 01:19:24
2 U16 4P Champ SAINT KENTIGERN UNDER 16 MIXED (#136) 01:19:56
3 U16 4P Champ PNGHS/PNBHS U16 MIXED (#119) 01:21:05

U19 Team Tag Relay

Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 4P Champ MARLBOROUGH BOYS COLLEGE (#116) 01:16:11
2 U19 4P Non Champ TEAM TIP (#146) 01:16:15
3 U19 4P Non Champ REGIONAL TEAM #2 (#140) 01:17:44
Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 4P Champ PNGHS U19 GIRLS (#129) 01:25:46
2 U19 4P Champ BARADENE/WAITAKERE U19 TEAM (#131) 01:27:29
3 U19 4P Champ AUCKLAND TEAM A (NC) (#144) 01:28:28
Pos Cat Name School Gun Time
1 U19 4P Non Champ REGIONAL TEAM #3 (#141) 01:10:13
2 U19 4P Non Champ REGIONAL #5 (#143) 01:13:09
3 U19 4P Non Champ REGIONAL TEAM #4 (#142) 01:14:47

NCEA Participation Event

Pos Cat Name School Gun Time
1 Individual FLYNN BARRETT (#1736) FDMC 00:40:38
2 Individual HEATH WAAYER (#1734) FDMC 00:41:51
3 Individual AMOS PEASE (#1723) FDMC 00:44:53
Pos Cat Name School Gun Time
1 Individual SOPHIE MUGGERIDGE (#1718) NPGHS 00:48:28
2 Individual CAMPBELL SMITH (#1704) Sacred Heart Girls' College 00:52:04
3 Individual KEIGHLEY SIMPSON (#1700) Sacred Heart Girls' College 00:53:45

Fun Run 1.7KM

Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages VINZ ALEC RIO DELA CRUZ (#1) 00:11:20
2 All Ages JOSEPH SALTA (#4) 00:12:05
3 All Ages Carson Little (#59) 00:12:08
Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages Olivia Barrett (#60) 00:09:20
2 All Ages Reeve Coster (#51) 00:10:43
3 All Ages Edison Coster (#50) 00:11:03

Fun Run 3.3KM

Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages GEORGE LANGFORD (#25) 00:16:58
2 All Ages BEN LANGFORD (#26) 00:16:58
3 All Ages Mason Coster (#49) 00:19:35
Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages Sienna Fisher (#55) 00:15:05
2 All Ages Charlise Fisher (#57) 00:17:16
3 All Ages KAREN MUMBY (#17) 00:25:37

Fun Run 5KM

Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages OLIVER MASH (#32) 00:21:20
2 All Ages SIMON HORNE (#41) 00:21:27
3 All Ages ANTHONY CARIĀ±O (#15) 00:22:04
Pos Cat Name Gun Time
1 All Ages Jac Doell (#52) 00:24:33
2 All Ages KATIE NEILD (#21) 00:24:47
3 All Ages ALENA HOJDELEWICZ (#19) 00:24:48