23rd June 2021 | Christchurch, Canterbury, New Zealand

Canterbury Primary and CAIM Schools Cross Country (2021)

Athletes with Disability

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Boys 7 & 8 (AWD O) HARLEY RENTON (#8) Waitaha School Selwyn Central 00:05:41
2 Boys 5 & 6 (AWD O) ISSAC PAIVA DA SILVA (#15) Allenvale School 00:06:03
3 Boys 7 & 8 (AWD O) JAMES BROWN (#14) Allenvale School 00:06:10
Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Girls 7 & 8 (AWD O) HOPE JONES (#13) Kirkwood Intermediate 00:06:13
2 Girls 7 & 8 (AWD O) AMY DY (#12) Kirkwood Intermediate 00:06:40
3 Girls 7 & 8 (AWD O) HAYLEY MAXWELL (#9) Waitaha School Selwyn Central 00:08:06

Year 5 Girls

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 5 Girls BELA CAMERON (#78) Roydvale School North West Zone 00:07:52
2 Year 5 Girls ABIGAIL JUNGE (#126) Cashmere Primary South West Zone 00:08:08
3 Year 5 Girls ELODIE WIGHTMAN (#54) Lincoln Primary School Lincoln Zone 00:08:21

Year 5 Boys

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 5 Boys ROMAN THORPE (#219) Elmwood North Zone 00:07:43
2 Year 5 Boys NICOLAS RECHKUNOV (#261) Hillview Christian School South Zone 00:07:44
3 Year 5 Boys THOMAS RANKIN (#214) Paparoa St North Zone 00:07:47

Year 6 Girls

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 6 Girls TAYLA COX (#283) Marshland School East Zone 00:07:48
2 Year 6 Girls ISABEL PRESCOTT (#365) Templeton School Selwyn Central 00:07:55
3 Year 6 Girls FLORENCE MCCORMICK (#371) Lyttelton PrimarySchool South East Zone 00:08:04

Year 6 Boys

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 6 Boys GEORGE WOOD (#429) Medbury Prep. School Independent Zone 00:07:12
2 Year 6 Boys BRENT CAMERON (#465) Roydvale School North West Zone 00:07:19
3 Year 6 Boys ETHAN RICHARDSON (#495) Rolleston Christian School Selwyn Central 00:07:22

Year 7 Girls

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 7 Girls SOPHIE LAMPE (#574) Hinds School Mid Canterbury Zone 00:11:42
2 Year 7 Girls TESSA DE WIT (#554) Selwyn House School Independent Zone 00:12:03
3 Year 7 Girls MIRIAM LEMON (#621) Sumner School South East Zone 00:12:08

Year 7 Boys

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 7 Boys MARKILLIE ELLIOT (#786) Mount Hutt College Mid Canterbury Zone 00:11:03
2 Year 7 Boys GWILYM JONES (#852) Hillview Christian School South Zone 00:11:06
3 Year 7 Boys MASON MCLACHLAN (#927) Heaton Intermediate Heaton Intermediate 00:11:06

Year 8 Girls

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 8 Girls SASHA MCINTYRE (#959) St Andrew's College Independent Zone 00:11:27
2 Year 8 Girls BLAISE FRANCE (#1144) Rangi Ruru Girls' School Rangi Ruru Girls' School 00:11:33
3 Year 8 Girls FRANCHESKA SIMS (#944) Marshland School East Zone 00:11:44

Year 8 Boys

Pos Cat Name School Team Gun Time
1 Year 8 Boys HARRISON STAUNTON (#1304) ChCh South Intermediate ChCh South Intermediate 00:10:25
2 Year 8 Boys OTTO CHURCH (#1166) Cathedral Grammar School Independent Zone 00:10:27
3 Year 8 Boys AIDAN FITZMAURICE (#1331) Heaton Intermediate Heaton Intermediate 00:10:40