27th November 2019 | Pegasus, Canterbury, New Zealand

Canterbury Primary and CAIM Schools Triathlon (2019)

Year 5 Boys

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 5 Boys GWILYM JONES (#1032) Hillview Christian School 00:24:03 00:02:25 00:00:54 00:10:02 00:00:31 00:10:09
2 Year 5 Boys ELLIOT MARKILLIE (#1051) Methven Primary School 00:25:59 00:02:43 00:00:59 00:11:38 00:00:28 00:10:09
3 Year 5 Boys AMWOLF ARTZ (#1074) St Josephs Ashburton School 00:26:15 00:02:32 00:01:36 00:10:40 00:00:36 00:10:48

Year 5 Girls

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 5 Girls FELECITY NEWSOM (#1165) St Martins School 00:26:27 00:02:51 00:01:09 00:11:52 00:00:36 00:09:57
2 Year 5 Girls SOPHIE LAMPE (#1131) Hinds School 00:27:14 00:03:11 00:01:18 00:12:10 00:00:33 00:09:59
3 Year 5 Girls TESSA DE WIT (#1119) Fendalton 00:27:31 00:02:23 00:00:56 00:12:47 00:00:32 00:10:50

Year 6 Boys

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 6 Boys SILAS JONES (#1216) Hillview Christian School 00:23:10 00:02:24 00:00:56 00:09:32 00:00:37 00:09:40
2 Year 6 Boys DARDY HARRINGTON (#1205) Elmwood 00:23:25 00:02:27 00:00:49 00:10:28 00:00:30 00:09:09
3 Year 6 Boys ANDRE FREE (#1209) Fendalton 00:24:21 00:02:09 00:00:47 00:10:14 00:00:25 00:10:45

Year 6 Girls

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 6 Girls AMELIA HENSTOCK (#1355) Waimairi School 00:25:17 00:02:29 00:01:04 00:11:00 00:00:33 00:10:10
2 Year 6 Girls SASHA MCINTYRE (#1340) St Andrews College 00:25:39 00:02:41 00:00:51 00:11:43 00:00:32 00:09:50
3 Year 6 Girls MILLIE JUNGE (#1327) Queenspark School 00:25:42 00:02:49 00:00:58 00:10:41 00:00:32 00:10:40

Year 7 Boys

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 7 Boys OLLI AITKEN (#1415) Medbury Prep. School 00:32:01 00:02:08 00:00:43 00:18:57 00:00:28 00:09:43
2 Year 7 Boys HENRY HIATT (#1418) Medbury Prep. School 00:33:05 00:02:34 00:00:45 00:19:26 00:00:36 00:09:42
3 Year 7 Boys KALIB CLARKSON (#1442) St Thomas of Canty College 00:33:18 00:02:10 00:01:09 00:19:42 00:00:31 00:09:44

Year 7 Girls

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 7 Girls ALICE BARNES (#1483) Cust Area School 00:33:36 00:02:57 00:00:56 00:18:25 00:00:35 00:10:41
2 Year 7 Girls AMBER DE WIT (#1518) St Andrews College 00:33:43 00:02:26 00:00:48 00:19:51 00:00:46 00:09:51
3 Year 7 Girls BENITA CLARK (#1507) Redcliffs School 00:34:13 00:02:41 00:00:46 00:19:16 00:00:32 00:10:56

Year 8 Boys

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 8 Boys ELLIOT GRAVES (#1572) Hillview Christian School 00:29:50 00:02:00 00:00:44 00:17:48 00:00:42 00:08:34
2 Year 8 Boys CALLUM GARD (#1617) Sumner School 00:31:43 00:02:11 00:00:52 00:18:08 00:00:30 00:10:00
3 Year 8 Boys THOMAS HEFFERNAN (#1609) St Josephs Rangiora School 00:32:01 00:02:19 00:00:48 00:18:04 00:00:34 00:10:15

Year 8 Girls

Pos Cat Name Club Gun Time Swim T1 Cycle T2 Run
1 Year 8 Girls FINELLA GUTTMANN (#1660) Rangi Ruru Girls' School 00:32:48 00:02:28 00:00:46 00:18:37 00:00:31 00:10:25
2 Year 8 Girls STACEY MORGAN (#1644) Cobham Intermediate 00:33:54 00:01:59 00:00:42 00:19:55 00:00:35 00:10:41
3 Year 8 Girls HANNAH HUGHES (#1679) St Martins School 00:34:22 00:02:32 00:00:48 00:19:53 00:00:33 00:10:34