7th July 2019 | Kinsale, Ireland

Sandycove - Champion of Champions (2019)

5 Mile : Male

Pos Name Gun Time Category (Pos) Gender (Pos)
1 Kieron SCHIFF (#59) 01:38:30 Wetsuit (1) Male  (1)
2 Philip KING (#36) Sundays Well 01:38:43 Skins (1) Male  (2)
3 Colm BREATHNACH (#6) Sandycove 01:39:03 Skins (2) Male  (3)
5 Angus MULREADY-JONES (#47) Hackney Aquatics 01:40:01 Wetsuit (2) Male  (4)
6 Serbo SIMEONI (#61) 01:48:39 Skins (3) Male  (5)
8 Liam MAHER (#41) Sandycove 01:50:56 Skins (4) Male  (6)
9 Milko VAN GOOL (#70) Arethusa (oss, Netherlands) 01:52:53 Skins (5) Male  (7)
10 Ned DENISON (#16) Sandycove Island 01:53:51 Skins (6) Male  (8)
11 Niall KENNY (#34) SANDYCOVE ISLAND SWIMMERS 01:57:13 Wetsuit (3) Male  (9)
12 Patrick CORKERY (#14) NAC Masters 01:58:32 Skins (7) Male  (10)
15 Mark SPRATT (#66) INDY AQUATIC MASTERS 02:00:30 Skins (8) Male  (11)
18 Ian GRIMMER (#21) MIDDLEBURY MUFFINTOPS 02:02:46 Skins (9) Male  (12)
22 Robert BOHANE (#3) SISC 02:05:13 Skins (10) Male  (13)
24 David CONRADIE (#13) ATLANTIC MASTERS (GALWAY) 02:08:08 Skins (11) Male  (14)
26 David MERRIMAN (#44) SISC 02:10:57 Skins (12) Male  (15)
29 Martin MCMAHON (#42) 02:12:20 Skins (13) Male  (16)
30 Greg OCONNOR (#51) USMS 02:12:30 Skins (14) Male  (17)
32 James MCMURTRY (#43) SANDYCOVESWIMMERS 02:13:27 Wetsuit (4) Male  (18)
34 Frank HALLISSEY (#22) Sandycove Island 02:15:22 Skins (15) Male  (19)
36 Jim LORETO (#40) Sandycove 02:16:36 Skins (16) Male  (20)
38 Matthias KAINER (#31) SANDYCOVE ISLAND SWIM CLUB 02:19:33 Skins (17) Male  (21)
40 Colin SMITH (#64) SISC 02:19:41 Wetsuit (5) Male  (22)
41 Jevon O'NELLL (#50) BLDSA 02:21:52 Skins (18) Male  (23)
42 Philip HODGES (#25) Serpentine 02:22:32 Skins (19) Male  (24)
43 Alex JEFFERS (#30) Sandycove 02:22:36 Wetsuit (6) Male  (25)
44 Gordon ADAIR (#1) Sandycove Island 02:22:36 Skins (20) Male  (26)
45 Mark HANNIGAN (#23) Limerick Masters 02:24:02 Skins (21) Male  (27)
60 Andrew BUTLER (#10) Sandycove 03:01:19 Skins (22) Male  (28)
61 Kevin DENNEHY (#17) Limerick Masters 03:02:57 Skins (23) Male  (29)
DNF Mark SMITHERMAN (#65) Skins Male 
DNF Anders JAKOBSSON (#29) SERC Skins Male 
DNF Richard BORN (#5) Nahant Knuckleheads, L St. Ice Swimmers, South End Rowing Club, Cork Distance Week Skins Male 
DNF Max BEER (#2) SANDYCOVE ISLAND MASTERS Skins Male